Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poniżej przestawiamy kilka porad,jakie należy brać pod uwagę przy rozważnym wyborze prywatnego detektywa w Polsce.

  1. Uwaga na udzielane gwarancje realizacji zlecenia.

Jako Twój prywatny detektyw, nie jestem w stanie zagwarantować Tobie jakiegokolwiek wyniku przeprowadzonego zlecenia. Jest zbyt wiele zupełnie obiektywnych, niezalęznych ode mnie czynników które mogą mieć i mają wpływ na wynik prowadzonego przeze mnie Zlecenia.

Jako profesjonalista poinformuję Ciebie już na wstępie o wszelkim ryzyku związanym z planowanymi działaniami w konkretnych zleceniu. Mój plan działania zostanie opracowany przeze mnie na wysokim poziomie profesjonalizmu i oczywiście Ty jako Klient zostaniesz dopuszczony do tego aby również mieć swój udział w planowaniu moich czynności. To Ty przecież znasz specyfikę i problematykę zlecenia jakie mi powierzasz do rozwiązania. Zatem wiele sugestii może mieć wpływ na poprawę mojej pracy. Przecież wiadomo, że „gramy do jednej bramki”. To sprawia, że mój Klient czuje się komfortowo we współpracy ze mną. To jest bardzo ważny czynnik.

Uwaga: Jeśli jakaś firma detektywistyczna gwarantuje na wstępie pozytywne załatwienie sprawy i daje Tobie do ręki gotowe wyniki których oczekujesz to… rozważ bardzo dobrze podjęcie z nią współpracy.

Zapewne bowiem chodzi im tylko o Twoje pieniądze, a nie interesuje ich sam wynik zlecenia. Żaden szanujący się detektyw nie zagwarantuje przed rozpoczęciem zlecenia EFEKTU jakiego Ty oczekujesz. To jest po prostu kłamstwo ukierunkowane na uzyskanie tylko i wyłącznie zysku dla jego samego.

2. Przygotuj dokładnie swoje pytania. 

Decyzja o wynajęciu detektywa jest na pewno niełatwa i nierzadko może być dość emocjonalnie nacechowana. Wszak powierzenie swoich problemów czy tajemnic zawodowych innej, zupełnie obcej osobie nie jest czymś na porządku dziennym. Cieżko nam porozmawiać na ten temat z osobami bliskimi, przyjaciółmi a co dopiero osobie którą spotykamy na swojej drodze po raz pierwszy.

Sugeruję zatem, aby przygotować się do takiego kontaktu po raz pierwszy czy to kontaktu osobistego czy telefonicznego). Ważne w tym przypadku jest zawsze zadanie trafnych pytań do detektywa i uzyskanie od niego informacji na temat zlecenia, które będą nas satysfakcjonowały i rzucą odpowiednie światło na realizację zlecenia. Według mnie zatem, Klient już na pierwszym spotkaniu winien mieć przygotowaną gotową listę pytań do detektywa. To zagwarantuje Tobie uzyskanie jak największej ilości informacji na temat realizacji Twojego zlecenia. Również detektyw będzie w stanie pomóc Tobie odpowiedzieć na zadane przez Ciebie pytania, odnoszące się konkretnie do Twojego zlecenia.

3. Czy Detektyw spotka się z Tobą osobiście?

Profesjonalny prywatny detektyw jest dyskretny i bardzo często pracuje samodzielnie, przebywa zawsze gdzieś „w cieniu”. Unika fleszy oraz kamer tv, nie jest osobą medialną, nie ujawnia osobom postronnym swojej twarzy. Jednak nie znaczy to, że dla Ciebie jako dla Swojego Klienta będzie anonimowy i odmówi spotkania. Nie. Profesjonalny detektyw spotka się z Tobą, najczęściej w miejscu postronnym, publicznym gdzie spotkanie takie wiąże się z zupełną anonimowością dla obserwujących Was osób postronnych. Zatem może to być kawiarnia w wielkim centrum handlowym ale też dyskretne miejsce gdzieś poza oczami wścibskich przechodniów. Niewiele osób szuka obecnie spotkania w oznaczonej szyldami siedzibę agencji detektywistycznej. Wszelkie konsultacje i uzgodnienia są zatem prowadzone w miejscu gdzie Klient sobie zażyczy przy akceptacji detektywa. Ponieważ, to w głównej mierze detektyw ocenia również, czy jego Klient nie zostanie narażony na niebezpieczeństwo zdekonspirowania i np. czy nie nastąpi niechciane spotkanie ze znajomymi w trakcie prowadzonej rozmowy z detektywem.

4. Ile kosztuje usługa detektywistyczna?

Zazwyczaj ceny usług są uzależnione po pierwsze od regionu Kraju w jakim mają być prowadzone, wydatków związanych z kilometrami przebytymi w trakcie zlecenia, czasem podróży detektywa, innych kosztów np. cena noclegu, wyżywienia itp. są to czynniki indywidualne dla każdego zlecenia.

Zdarza się, że niektóre firmy proponują tzw. „pakiety” zawierające określoną liczbę godzin pracy detektywa i pośrednie koszty dodatkowe.

Większość detektywów poprosi o zaliczkę a’konto realizacji prowadzonych czynności. Mniej zażyczy sobie całość kosztów za zlecenie. Wówczas należy dokładnie zagwarantować sobie przedmiot i zakres działań jakie obejmuje taka całościowa cena za zlecenie. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że zlecenie nie zostanie wykonane, a całość należności przepadnie bez względu na końcowy wynik zlecenia.

5. Czy detektyw ma dostateczne doświadczenie? 

Ważne jest, przed podpisaniem umowy, określenie poziomu doświadczenia zawodowego detektywa. Sprawdzić należy w tym aspekcie jak długo dana agencja działa na rynku, jakie ma osiągnięcia i efekty. Zweryfikować ich opinie od byłych Klientów w internecie i sprawdzić ewentualnie posiadane referencje. Obecnie działalność detektywistyczna z uwagi na jej deregulację rozwija się bardzo dynamicznie. Powstaje dużo nowych firm które maja bardzo agresywny marketing w internecie i mediach ukierunkowany w dużej mierze na wypromowanie swojej marki i osiągnięcie sukcesu finansowego. Niejednokrotnie jednak nie idzie to w parze z profesjonalizmem detektywa. Wiele z nowych firm nie jest w stanie utrzymać się dłużej niż jeden rok, dwa lata. Firma która funkcjonuje na rynku usług detektywistycznych w Polsce od kilku lat, ma nieskalaną opinię, charakteryzuje się uczciwością i doskonała reputacją, jest gwarantem uzyskania pożądanego efektu w trakcie przeprowadzonego zlecenia. Jest to dodatkowy atut jaki Klient powinien rozważyć.

Należy się również posiłkować poleceniami od Adwokatów, którzy w dużej mierze prowadzą współpracę ze sprawdzonymi już wielokrotnie agencjami detektywistycznymi w swoim rejonie.

6. Czy detektyw powinien posiadać licencję i inne dokumenty do prowadzenia tej działalności?

Ważne jest aby wybrać detektywa z licencją detektywistyczną wydaną przez właściwego terytorialnie Komendanta Wojewódzkiego Policji. Każda agencja powinna posiadać wymagany prawem wpis do Rejestru Detektywów prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych RP oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Prywatni detektywi w Polsce pracują na podstawie aktu prawnego jaki jest Ustawa o usługach detektywistycznych  z dnia 06.07.2001r. ( z późniejszymi poprawkami)

Reklamy