Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Osoby dokonujące komputerowych włamań określane są potocznie mianem hakerów. Powszechne stosowanie tego określenia nie zawsze odpowiada prawdzie.

Nie każdy sieciowy włamywacz jest hakerem i nie każdy haker jest włamywaczem.

Jak ich rozróżnić?

laptop2-dad264607beec1c6711e5348

Haker

Haker to – wbrew pozorom – nie włamywacz, ale entuzjasta technologii. Dysponuje bardzo dużą wiedzą o programowaniu, aplikacjach i usługach sieciowych. Włamania – o ile ich dokonuje – oparte są na przekonaniu, że dostęp do informacji powinien być powszechny i jawny, nie są jednak nadrzędnym celem hakera.

Ze względu na aspekty prawne, hakerów można podzielić na dwie grupy:

Black hat — czarny kapelusz — to określenie hakerów łamiących prawo lub działających na jego granicy, w myśl hasła „co nie jest zabronione, jest dozwolone”. Po znalezieniu błędów lub luk wykorzystują zdobytą wiedzę do własnych – niekoniecznie legalnych – celów.

„Czarne kapelusze” zajmują się ponadto publikowaniem gotowych narzędzi, które mogą wykorzystywać osoby o mniejszej wiedzy, ale dużych aspiracjach do bycia „złymi” hakerami.

White hat — biały kapelusz — to haker, który z założenia unika wyrządzania szkód. Tacy ludzie są często etatowymi pracownikami różnych firm i instytucji. Niektórzy, zawodowo trudniąc się wyszukiwaniem luk w zabezpieczeniach, o znalezionych nieprawidłowościach informują osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Cały artykuł.

Reklamy